פורמלין – אסור לשימוש בארץ ע"פ חוק משרד הבריאות

חומר מסוכן ביותר, מזהם אווירי אינטנסיבי שעשוי לגרום לגירויים הקנה הנשימה והגרון בעת החשיפה אליו. אולי הוא מוכר לכן בשמות נוספים – פורמלדהיד או מתנאל. הפורמלין נמצא שימושי בתחומים רבים כמו שימור רקמות למחקרים פתולוגיים, חומר משמר לתעשיית הקוסמטיקה, חומר חיטוי וניקוי ורשימת השימושים שמצאו לפורמלין עוד ארוכה ומסתלסלת.

אז רבים מאתנו שמעו על החומר המסוכן, חלקנו אף השתמשו במוצרים המכילים אותו  (!) אבל למזלנו ב-2004 הארגון העולמי לחקר הסרטן IARC עצר את הקרקס הציני הזה והכריז על הפורמלין כחומר מסרטן ודאי לאדם ולבעלי החיים.  

לא רק מתוך בחירה – פורמלין בחיינו

לצערנו חדשות רעות בפינו: גם אם תמנעו לחלוטין משימוש במוצרים המכילים פורמלין, החומר נמצא בכמויות משמעותיות באוויר כתוצאה ישירה של שריפת חומרי פלסטיק, ייצור נפט, תהליכי שריפה ברכב ובמפעלי תעשייה וכו'; מכאן שכדי להתרחק מאוויר בו יש ריכוז גבוה של פורמלין, מומלץ להעתיק מגורים לאזורים כפריים יותר.

פורמלין: השפעות בריאותיות

  • כולם מכירים את החומר ואת השפעותיו ההרסניות. המוכרות ביותר כוללות גירויים בדרכי הנשימה, מחלות ממאירות בדרכי הנשימה וכמובן – סרטן.

  • אנשים בעלי מערכת נשימה רגישה יותר מאחרים, כאלו שעלולה להתפרץ להם אסתמה (קצרת) כל רגע – מהווים קבוצת סיכון ישירה העלולים לחוות סיבוכים אפילו אם מדובר בחשיפה קצרה לחומר ובריכוז נמוך. קיים קושי להגדיר את סף החשיפה לחומר, כיוון שאנשים רגישים אליו באופן שונה (לכן הוצא מהחוק לחלוטין, בלי יוצא דופן).

לא מספיק לקרוא את תווית האזהרה

הנתון הבא ישאיר אתכם פעורי פה: בתעשיית הייצור לא מתרכזים בבעייתיות הקיימת בשימוש בחומר; ישנם מוצרי ניקיון, פלסטיק וקוסמטיקה שמכילים פורמלין למרות שעל התווית מצוין שלא! במחקר שערכה החברה האמריקאית EWG, האחראית על איכות הסביבה, בדקה נוכחות של פורמלין במוצרי תינוק מפלסטיק שעליהם כתוב שאינם מכילים את החומר. התוצאות היו מזעזעות: מתוך 28 מוצרים שנבדקו – 82% מהם הכיל פורמלין בכמות משמעותית!

איך תזהו את אותם מוצרים? היצרנים הופכים חכמים משנה לשנה, ממוצר אחד לאחר, קשה לעקוב אחר ה'טריקים'. אך בכל זאת, חפשו בתווית גם את הצמד 'מתילן גליקול' – זהו פורמלין בגרסת התמיסה המימית, והדרך של היצרנים להסתיר את השימוש בו.

להזמנות התקשרו