החלקה יפנית

החלקה יפנית היא ההחלקה הוותיקה ביותר בעולם

החלקה יפנית היא אולי המוכרת מבין החלקות השיער הקיימות כיום. היא מעניקה לשיער מראה חלק ומטופח שבו חושקות נשים רבות. הפורמולה פותחה ביפן לפני כעשור. למרות הדעה הרווחת שהחלקת שיער יפנית היא ההחלקה הכימית הראשונה, קדמה לה הפורמולה האמריקאית שפותחה לפני כמאה שנה. פורמולה כימית זו אמנם החליקה שיער באופן פרמננטי אך במחיר גרימת נזקים חמורים למבנה השערה ולקרקפת. היא הפכה לפופולרית בעיקר בקרב אפרו-אמריקניים ששיערם מקורזל ומשמשת גם כיום במספרות.


עד לפיתוח פורמולת ההחלקה היפנית התאפשר שימוש במוצרי החלקות שיער שהכילו חומרים שמזיקים לשיער ולקרקפת. החלקה יפנית היא הראשונה בעולם שהמרכיבים שלה כוללים חומרים שמזינים את השיער ומגנים עליו בתהליך ההחלקה. החברה היפנית שפיתחה את הפורמולה לראשונה היא "יוקו" שאף רשמה פטנט על הפורמולה, אך חברות יפניות אחרות ולאחריהן חברות ברחבי העולם פיתחו אף הן תכשירים להחלקת שיער שהתבססו על עיקרון ההחלקה היפנית של הוספת רכיבים מטפחים ומזינים לפורמולת ההחלקה והוספת חומר מנטרל לאחריה. מאז יציאתה של הפורמולה היפנית להחלקת שיער היא הפכה פופולרית על פני שיטות אחרות להחלקת שיער שהיו בשימוש עד אותה תקופה. כיום מרבית החברות המייצרות מוצרי החלקה יפנית כוללות סדרות שמיועדות לכמה סוגי שיער שונים.

למי מתאימה החלקת שיער יפנית

נשים רבות חולמות על שיער חלק שאינו דורש טיפול רב לכן החלקת שיער שמעניקה לו מראה חלק ובריא הפכה במהירות לפופולרית מאוד. אמנם החלקות שיער היו אופנתיות כבר לפני זמן רב, אך שנים רבות לא התגלתה הנוסחה להחלקת שיער קבועה. מאחר שחימום השערה גורם לשינוי זמני במבנה שלה השתמשו בשיטות שונות לחימום השיער להחלקתו. המצאת המסרק החם הוסיפה לפופולריות של החלקת השיער. בין אביזרי החלקת השיער הזמנית היו ונותרו בשימוש גלגלי השיער או הרולים שהוצמדו לשיער רטוב. כיום מחליפים אותם מחליקי שיער שמבצעים את הפעולה הכפולה של סירוק וחימום השיער ומסייעים בטיפולי החלקת שיער יפנית.

החלקה יפנית היא פרמננטית, כלומר משנה את מבנה השערה לצמיתות. הפורמולה המועשרת מאפשרת לאזן את מרכיבי השיער ולשמור על הברק שלו לאורך זמן. היא מתאימה לנשים ששיערן גלי או מתולתל ולשיער שלא עבר טיפול כימי. היא אינה מתאימה לשיער מסולסל מאוד או צבוע. היא מהחלקות השיער המבוקשות ביותר במספרות נשים ברחבי העולם, מכיוון שהיא מזינה את השיער שמקבל מראה חלק, זוהר ובריא.

החלקה יפנית מתאימה מאוד כהחלקה ראשונה לנשים ששיערן לא עבר טיפולים כימיים. מי שמעוניינת בטיפולים כימיים נוספים כגון צביעת השיער שהוחלק צריכה להמתין תקופה מסוימת לאחר ביצוע ההחלקה.

מעצבי שיער מומחים לביצוע החלקה יפנית

מומלץ לוודא כי למספרה שבה מתבצעים טיפולי החלקה היפנית יש אישור של משרד הבריאות ושל משווק המוצר לשימוש במוצרי החלקה וכי העובדים במספרה עברו הכשרה מיוחדת בתחום. החלקה יפנית יש לבצע באמצעות מעצב שיער מנוסה בלבד על מנת לקבל תוצאה טובה ואיכותית.

ללא הידע והניסיון או התכשירים המתאימים יכול להיגרם לשיער נזק, זאת בשל  המרכיבים הכימיים של הפורמולה החודרים אל תוך ליבת השערה ומשנים את המבנה שלה באופן פרמננטי. בנוסף, החלקה יפנית אינה מתאימה לכל סוגי השיער ולכן חשוב להתייעץ עם מעצב שיער מומחה לפני ביצועה.

אופן היישום של ביצוע החלקה יפנית (רק בידי מעצב שיער מומחה):

 • חופפים את השיער בשמפו מתאים.
 • לאחר מכן מורחים את חומר ההחלקה לאורך השיער (כמו מריחת צבע)
 • ממתינים עד שהחומר מבצע את פעולתו
 • שוטפים היטב את השיער ומורחים חומר מנטרל שסוגר את הקשרים בקורטקס
 • מסירים את החומר המנטרל באמצעות שטיפה נוספת של השיער
 • מייבשים את השיער ומסרקים אותו באמצעות מחליק שיער שמעניק לו את המראה החלק

לאחר סיום התהליך אין לחפוף את השיער במשך כמה ימים. מומלץ להמעיט באיסוף השיער ובשימוש בפן. חשוב להשתמש בחומרי הטיפוח המומלצים על ידי הספר המומחה. לאחר כחצי שנה יש לחזור ולבצע החלקה יפנית משלימה בחלק השיער הקרוב לשורשים.

יתרונות ההחלקה היפנית

 • ההחלקה היפנית היא הוותיקה בין החלקות השיער המזינות ועדיין שומרת על מקומה בין הפורמולות החדישות והרבות.
 • החלקה יפנית מעניקה מראה חלק לחלוטין לשיער מתולתל או גלי.
 • הפורמולה כוללת רכיבים מזינים המעניקים לשיער מראה בריא ומבריק.
 • תהליך ההחלקה מבוצע על פי תדריך קבוע ולכן מתאים למספרות שבהן מתבצעים טיפולי החלקת שיער מקצועיים.
 • פורמולת ההחלקה היפנית כוללת רכיבים מזינים המעניקים לשיער מראה בריא ומבריק.
 • אין צורך בטיפול מיוחד בשיער שהוחלק אך מומלץ שימוש במוצרי שיער מטפחים
 • היא משנה באופן פרמננטי את מבנה השיער שנותר חלק ויפה לתקופה ארוכה.

סכנות החלקה יפנית

החלקה יפנית היא טיפול שבו גורמים לשינוי קבוע בקורטקס השערה באמצעות החדרת פורמולה כימית ולכן זהו טיפול שאינו נטולת סכנות, בעיקר כאשר מתבצע טיפול החלקה לא מקצועי שתוצאותיו הגרועות פחות עלולות להיות שיער שהוחלק יתר על המידה, מצב שממנו אין אפשרות להחזיר את השיער למצבו שלפני הטיפול.

נזקים חמורים יותר עלולים להיגרם כתוצאה מהשהייה ממושכת מדי של החומר על השערות או משטיפה חלקית של השיער. החומר עלול לגרום לייבוש ולנשירת השערות ובמקרים קיצוניים גם לכוויות בשיער ובקרקפת. גם שימוש במחליק שיער בחום גבוה מדי במהלך ההחלקה עלול לצרוב את השערות.

בנוסף, החלקה יפנית אינה מתאימה לסוגי שיער מסוימים, כגון שיער פגום, ואין לבצע אותה על שיער שעבר תהליכים כימיים כגון צביעה, הבהרה או טיפולי החלקה קודמים.

האם כדאי לבצע החלקה יפנית לשיער?

ההחלטה אם לבצע החלקת שיער היא אינדיבידואלית ובהתאם לתחושה האישית. יש לזכור שמראה השיער עשוי להשתנות באופן דרמטי לאחר ההחלקה ומכיוון שאין אפשרות להשיב את השיער למראהו הקודם רצוי לשקול מראש את כל האפשרויות. ניתן אפילו להשתמש באפליקציות שונות על מנת לקבל מושג על מראה השיער לאחר ההחלקה. עבור מי שמעוניינת לשנות את מראה שיערה הגלי או המתולתל לשיער חלק ויפה לאורך זמן, החלקה יפנית היא פיתרון נפלא.