fbpx

מה היא החלקת קראטין?

החלקת קראטין כוללת סוגים שונים של מוצרים להחלקת השיער שהמרכיב העיקרי שלהם הוא חלבון קראטין. היא מתאימה לכל סוגי השיער - שיער צבוע, שיער פגום, שיער מובהר, שיער טבעי (בתולי), שיער שעבר פרמננט, שיער שעבר החלקה כימית או טיפול כימי, שיער דליל ושיער יבש. מאחר שהפורמולה עוטפת את השערה אך אינה חודרת לשכבה הפנימית החלקת קראטין מתאימה במיוחד לשיער שעבר טיפולי החלקה וצביעה כימית, שבהם החומר הפעיל כבר חדר לקורטקס השערה ושינה את מבנה הקשרים הפנימיים שלה. סוג טיפול זה מכונה גם "החלקה משקמת" מאחר שהקראטין שבפורמולה עוטף את השיער ומעניק לו מראה מבריק ומלא, בשונה מטיפולי החלקה כימית שמותירים את השיער חלק אך דליל וחסר נפח.

סוגים של טיפולים להחלקת שיער

שערה צומחת משורש הממוקם בשכבת העור החיצונית של הקרקפת. היא מורכבת משורש העטוף בזקיק המזין אותה בחמצן ובחומרי מזון. קנה השערה המכיל בעיקר קראטין אך גם מינרלים כגון ברזל ואבץ, וויטמינים A ו-B בנוי מכמה שכבות הכוללות שכבה חיצונית במבנה קשקשי ושכבות פנימיות. ליבת השערה, או הקורטקס, מורכבת מסיבי קראטין המחוברים ביניהם בקשרים מולקולריים. פתיחת קשרים אלה מאפשרת לשנות את מראה השיער.

החלקות שיער מבוצעות בכמה דרכים המאפשרות שינוי זמני או קבוע של עיצוב השיער. החלקה זמנית מתבצעת באמצעות חימום השיער באמצעות פן או מחליק. החום פותח את הקשרים שבליבת השערה ומאפשר את עיצוב השיער. זהו שינוי מינורי, ולאחר זמן לא רב הקשרים שבשורש נסגרים מחדש והשערה חוזרת למראה הקודם.

החלקה פרמננטית מתאפשרת באמצעות טיפולי שיער כימיים הכוללים שימוש בתרכובות שחודרות לליבת השערה, מפרקים את הקשרים הפנימיים ומשנים לחלוטין את מבנה השערה. לאחר מריחת החומר ניתן לעצב את השיער למראה חלק הנשמר לכל אורך השערה שעבר טיפול באמצעות החומר. הטיפול אינו משפיע על קנה השערה שממשיך לצמוח מהשורש.

מה זה החלקת קראטין?

כאמור, קראטין הוא המרכיב הראשי של השערה. חלבון זה מורכב ממבנה מולקולרי צפוף שנקשר באמצעות מולקולות מימן וגופרית. למבנה זה חשיבות בטיפולי החלקה כימית, מאחר שבאמצעות תרכובות מסוימות ניתן לבנות מחדש את השערה אך גם לטיפולי קראטין משקמים.

החלקת קראטין אינה משנה את מבנה השערה אלא מתרכבת עם הקראטין הטבעי שלה, וכך מאפשרת ליצור מבנה שערה חדש. זו אינה החלקה פרמננטית - החומר נשטף מהשיער באופן הדרגתי ולאחר תקופה של כמה חודשים יש לחזור על הטיפול לכל אורך השערה.

לרוב ממליצים לבצע החלקת קראטין על שיער שעבר טיפול כימי, מכיוון שטיפול זה משנה את מבנה השערה ומאפשר לקראטין שבחומר ההחלקה להתרכב טוב יותר עם הקראטין הטבעי של השיער, אך מלבד הצד האסתטי, החלקת קראטין מאפשרת להזין שיער שנפגע מטיפולים כימיים.

החלקת קראטין ביתית

המוצרים המודרניים מאפשרים לבצע טיפולי החלקת שיער קלים ונוחים, כולל החלקת קראטין ביתית, שאותה יש לבצע בהתאם להוראות הטיפול. החלקה ביתית אפשר לבצע בבית באופן פשוט למדי אבל, חשוב לבדוק אופן השימוש בתכשיר מכיוון שהוראות השימוש בתכשירים עשויות להיות שונות.

ההחלקה מתבצעת לאחר חפיפה וייבוש חלקי של השיער – מורחים את הקראטין ביסודיות לכל אורך השערה וממתינים כחצי שעה או יותר (בהתאם לתכשיר). לאחר מכן מייבשים עם פן ומחליקים את השיער, רצוי עם מחליק שיער חשמלי.

לעתים השיער מתקרזל לאחר טיפול החלקה, לכן מומלץ שוב לעבור על השיער עם מחליק שיער בבוקר שלאחר ההחלקה, על מנת להשיג תוצאות טובות יותר.

חפיפה אחרי החלקת קראטין אינה מומלצת מכיוון שלחומר ההחלקה נדרשת תקופה שבין 24 שעות לבין ארבעה ימים ללא הרטבה על מנת שיפעל באופן המיטבי. לאחר תקופת ההמתנה חופפים את השיער בשמפו. אין לחפוף בשמפו המכיל מלחים שחודרים לשערה. מומלץ להשתמש בשמפו המותאם להחלקת קראטין.

החלקת קראטין ביתית מספקת יתרונות רבים, אך גם בטיפול הביתי חשוב לטפל בשיער באופן הנכון. השהייה קצרה מדי של הפורמולה על השיער לא תשיג את התוצאות הרצויות אך השהייה ארוכה מדי של הפורמולה על השיער יכולה לגרום לתופעות מסוכנות. על מנת למנוע התפתחות של רגישות יתר אפשר לבצע החלקת ניסיון על קווצת שערות על מנת לבדוק את תגובת השיער לפורמולת ההחלקה.

החלקת קראטין יתרונות וחסרונות

להחלקת קראטין יתרונות רבים, היא מעניקה לשיער ברק, זוהר וגמישות מרבית, מחליקה אותו במראה טבעי ומעניקה לו נפח, בשונה מסוגי החלקות אחרות היוצרות מראה חלק  מדי של השיער. בנוסף, התרכובות של תכשירי קראטין איכותיים כוללות מוצרי הזנה שמאפשרים לשקם שיער פגום. אבל, כמו לכל תכשיר קוסמטי, לתכשירי קראטין יתרונות אך גם חסרונות. במקרים רבים ניתן להימנע מפגיעה בשיער באמצעות שימוש נכון במוצרים.

החלקת שיער חוזרת: בשונה מהחלקות כימיות, קראטין אינו משנה את מבנה השערה אלא רק עוטף אותה. מאחר שהחומר אינו מתרכב עם השערה, הוא נשטף מהשיער בזמן החפיפה. מכיוון שכך יש לחזור על הטיפול מדי שלושה עד שישה חודשים.  

החלקת קראטין תופעות לוואי (נדירות): הפורמולה של חומר ההחלקה אינה אמורה לגרום לבעיות מיוחדות כאשר משתמשים בתכשיר בצורה הנכונה. אבל, לעתים ישנן תופעות לוואי בלתי צפויות שנגרמות מרגישות יתר של הקרקפת או מאלרגיה. במקרים שבהם ידוע על רגישות מומלץ לא להשתמש בתכשירי החלקה ללא התייעצות עם מומחה ***כמו בכל מוצר קוסמטי יש לעשות מבחן רגישות***

החלקת קראטין ונשירה: פורמולת הקראטין עוטפת את השערה ומגינה עליה, מיועדת לטיפולים נגד נשירה. אם קיימת בעייה של נשירת שיער, מומלץ להימנע משימוש בתכשיר ללא קבלת ייעוץ.

סוגים של החלקת קראטין

הסוגים המוכרים של החלקות השיער הם החלקה ברזילאית והחלקה משקמת, בשתיהן משתמשים בפורמולה המכילה קראטין על מנת להחליק שיער שעבר טיפולים כימיים, אך בעוד שהחלקה ברזילאית היא בעיקרה אסתטית, החלקה משקמת מחזקת את סיב השערה, מטפלת בקצוות מפוצלים ומשקמת מיידית שיער פגום. יתרונה של ההחלקה הברזילאית הוא המראה הטבעי של השיער החלק. היא מתאימה במיוחד לשיער שעבר צביעה או החלקה יפנית. 

החלקה משקמת היא תהליך שמשתמש בתכונות של הקראטין על מנת להעניק הגנה והזנה לשיער יבש או שנפגע בטיפולים כימיים. שילוב קראטין עם חומרים המסייעים לשיקום השיער מזין אותו ומעניק לו מראה חלק ובריא. לאחר החלקה משקמת מומלץ לטפל בשיער עם מוצרי חפיפה וטיפוח המכילים קראטין להגנת השיער.

האם הייתם בוחרים החלקת קראטין ביתית או במספרה? ספרו לנו.

להזמנות התקשרו